Poszukiwania będziemy prowadzić m.in. na polach w okolicach miejscowości Łukowa, Zamch i Chmielek w powiecie biłgorajskim. 

Od wielu lat na tych terenach odnotowujemy przypadki otrucia bielików po spożyciu przez nie zatrutej padliny wyłożonej przez okolicznych mieszkańców celem eliminacji lisów.  

Począwszy od najbliższego weekendu, przez całą zimę tj. do 15 marca, praktycznie w każdy weekend będziemy kontrolować okoliczne pola. Oferujemy darmowy nocleg (łóżko z pościelą) w stacji terenowej LTO w Pukałach i całodzienne wyżywienie.  

Prace odbędą się w ramach realizacji projektu „Czynna ochrona rzadkich gatunków zwierząt w Puszczy Solskiej” (nr projektu: POIS.02.04.00-00-0179/16-00). 

Zgłoszenia należy przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

wolontariusze monitoring padliny

 

 

Informujemy, że projekt „Czynna ochrona rzadkich gatunków zwierząt w Puszczy Solskiej” (nr projektu: POIS.02.04.00-00-0179/16-00) uzyskał dofinansowanie ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Lublinie. Tym samym dotacja funduszu zostanie przeznaczona na wkład własny LTO do realizacji następujących zadań:

 1. Budowa trwałego ogrodzenia wraz z odłownią i kwaterami wraz z przenośnym ogrodzeniem do kwaterowania co pozwoli na wprowadzenie ekstensywnego wypasu.

2. Przygotowanie dokumentacji projektowej na budowę i remont przepustów (23 szt. przepustów oraz 4 szt. przepustów z możliwością piętrzenia) oraz budowę 2 oczek wodnych.

3. Monitoring linii średniego napięcia na terenie Puszczy Solskiej.

4. Inwentaryzacja oraz działania prowadzące do sporządzenia planów ochrony dla wszystkich stanowisk gniewosza na terenie realizacji projektu.

5. Inwentaryzacja oraz działania prowadzące do sporządzenia planów ochrony dla wszystkich stanowisk gniewosza na terenie realizacji projektu.

 

Jesienią zorganizowaliśmy dwa obozy dla wolontariuszy w Puszczy Solskiej. Pierwszy odbył się w dniach 1-7 października, kolejny zaś w dniach 29 października – 4 listopada 2018 roku. Szczęśliwie mimo dość późnej pory pogoda w zasadzie nam dopisała i pozwoliła zrealizować plan. Nawet deszczowe dni wykorzystywaliśmy pracowicie na naprawę Defendera oraz spożycie słynnej golonki ;).


Najważniejszym zadaniem, jakie wykonaliśmy był remont wiaty na siano na łąkach, gdzie wypasamy krowy. Niestety stare żerdzie były w opłakanym stanie i po usunięciu warstwy obornika należało zbudować nowe ogrodzenie tak, aby uniemożliwić bydłu tratowanie siana.  Ponadto na ponad 100 ha kwaterze rozpoczęliśmy montaż izolatorów pomiędzy żerdziami. W ostatnim czasie część koników nauczyła się podważać żerdzie wkładając pomiędzy je łeb. Dlatego konieczny był montaż pastucha elektrycznego pomiędzy żerdziami. Nasze koniki poznały co to prąd przy okazji ich kwaterowania w sezonie lęgowym. A że nauka idzie dość szybko w las, postanowiliśmy im przypomnieć, że biały sznurek od snopowiązałki potrafi kopać prądem ;).

Podczas pierwszego obozu zbudowaliśmy też dodatkowe grodzenie przy odłowni tak, aby ułatwić odłów, hodowlany przegląd i opis urodzonych w 2018 koników. Obecnie wykorzystujemy je jako magazyn dla beli z sianem.

Ponadto w czasie obozów uczestnicy wykonywali inne prace jak: czyszczenie budek dla włochatek, drobne prace porządkowe w stacji terenowej, porządkowanie terenu na łąkach, gdzie prowadzony jest wypas i inne. Uczestnicy I obozu wraz z zaproszonymi członkami i sympatykami LTO wzięli także czynny udział w otwarciu stacji terenowej.

Z końcem kwietnia zakończyliśmy główne prace budowlane stacji terenowej LTO w Pukałach, w Puszczy Solskiej. Powoli do końca zmierzają formalne procedury oddania do użytkowania…
Pomimo końca prac budowlanych, intensywnie pracujemy nad wyposażeniem budynku w podstawowe meble, kuchnię oraz podstawowe sprzęty niezbędne do normalnego fukcjonowania. Mamy już na stanie ekspres do kawy z dedykowanym zestawem porcelany, szlauch, zestaw mioteł i grilla :).
W tej chwili trwa produkcja łóżek oraz mebli do kuchni. Staramy się również o podstawowe wyposażenie sali edukacyjnej oraz… trawnik.
Wkrótce zaprosimy wolontariuszy na pierwsze obozy.

Już teraz zapraszamy naszych członków i sympatyków do odwiedzenia naszego gospodarstwa. Na miejscu przebywa nasz zarządca ostoi vel. Pastuszek, czyli Michał Korga, z którym należy się kontaktować w sprawie odwiedzin.   Michał często i dużo przebywa w terenie, dlatego najlepiej wcześniej dać mu znać: telefon do Michała: 796 595 123.

 

 

Podaj mail

logo lto 3

© 2017 Lubelskie Towarzystwo Ornitologiczne. Wszystkie prawa zastrzeżone.