Podsumowanie I i II obozu dla wolontariuszy w stacji terenowej LTO w Pukałach.

Jesienią zorganizowaliśmy dwa obozy dla wolontariuszy w Puszczy Solskiej. Pierwszy odbył się w dniach 1-7 października, kolejny zaś w dniach 29 października – 4 listopada 2018 roku. Szczęśliwie mimo dość późnej pory pogoda w zasadzie nam dopisała i pozwoliła zrealizować plan. Nawet deszczowe dni wykorzystywaliśmy pracowicie na naprawę Defendera oraz spożycie słynnej golonki ;).


Najważniejszym zadaniem, jakie wykonaliśmy był remont wiaty na siano na łąkach, gdzie wypasamy krowy. Niestety stare żerdzie były w opłakanym stanie i po usunięciu warstwy obornika należało zbudować nowe ogrodzenie tak, aby uniemożliwić bydłu tratowanie siana.  Ponadto na ponad 100 ha kwaterze rozpoczęliśmy montaż izolatorów pomiędzy żerdziami. W ostatnim czasie część koników nauczyła się podważać żerdzie wkładając pomiędzy je łeb. Dlatego konieczny był montaż pastucha elektrycznego pomiędzy żerdziami. Nasze koniki poznały co to prąd przy okazji ich kwaterowania w sezonie lęgowym. A że nauka idzie dość szybko w las, postanowiliśmy im przypomnieć, że biały sznurek od snopowiązałki potrafi kopać prądem ;).

Podczas pierwszego obozu zbudowaliśmy też dodatkowe grodzenie przy odłowni tak, aby ułatwić odłów, hodowlany przegląd i opis urodzonych w 2018 koników. Obecnie wykorzystujemy je jako magazyn dla beli z sianem.

Ponadto w czasie obozów uczestnicy wykonywali inne prace jak: czyszczenie budek dla włochatek, drobne prace porządkowe w stacji terenowej, porządkowanie terenu na łąkach, gdzie prowadzony jest wypas i inne. Uczestnicy I obozu wraz z zaproszonymi członkami i sympatykami LTO wzięli także czynny udział w otwarciu stacji terenowej.

Podaj mail

logo lto 3

© 2017 Lubelskie Towarzystwo Ornitologiczne. Wszystkie prawa zastrzeżone.